مالیات مهریه بصورت ملک

مالیات مهریه بصورت ملک


از نظر ماده 144 مالیات مهریه بصورت ملک به عهده کیست؟

موضوع ماده 144ق.م.م یکی از مباحث و سوالاتی است که اخیرا با توجه به سخت گیری های سازمان امور مالیاتی در خصوص انجام به موقع تکالیف مالیاتی در بسیاری از موارد پرسیده می شود.

در این مطلب قصد داریم بصورت مختصر و مفید به بررسی این سوال بپردازیم.

پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

اجازه دهید به نکته مهمی درباره مهریه ملک اشاره کنم.

 شاید برخی از مخاطبین وب سایت موسسه حسابداری رهنما با خود بگویند که این موضوع برای خیلی افراد مبتلابه نیست.

 اما نکات بسیار مهمی درون آن وجود دارد.

اجازه دهید این نکته مهم را با عنوان کردن یک سوال آغاز کنیم

فرض میکنیم که شوهر ملک خود را بابت مهریه به خانم منتقل کرده است.

 آیا مالیات این انتقال بر عهده شوهر می باشد ؟

اما حالا سوال دیگری که عنوان می شود این است که آیا زن برای  دریافت نمودن این ملک مشمول مالیات بر درآمد اتفاقی می گردد؟

پاسخ به شرح ذیل می باشد

ماده 144ق.م.م مالیات مهریه بصورت ملک
ماده 144ق.م.م مالیات مهریه بصورت ملک

مالیات مهریه بصورت ملک از دید ماده 144قانون مالیات های مستقیم

با استناد به ماده 144ق.م.م مهریه چه منقول باشد و چه غیر منقول ازمالیات معاف است.

 خوب مسلما مهریه به خانم تعلق میگیرد پس بنابراین دریافت مهریه توسط خانم مشمول هیچ مالیاتی نمی شود حتی مالیات بر درآمد اتفاقی و نکته جالب اینکه حتی اگر خانم سکه را بابت مهریه دریافت کند نیز معاف از مالیات است و مشمول مالیات سکه نیز نمی شود.

اما یک نکته کلیدی اینجا وجود دارد.

 شوهر بابت انتقال ملک به عنوان مهریه به خانم فقط موظف می باشد که مالیات نقل و انتقال را پرداخت کند.

چون در فصل درآمد املاک هیچ شرطی قرار داده نشده است.

یعنی گفته نشده است که اگر انتقال ملک بابت مهریه باشد شوهر نیاز نیست مالیات نقل و انتقال را پرداخت نماید.

پس از این مطلب نتیجه میگیریم که:

 شوهر موظف است در هر حالت بابت انتقال ملک به عنوان مهریه مالیات نقل و انتقال را پرداخت نماید.

 ولی خانم مشمول هیچ گونه مالیاتی نمی شود.

نکته مهم

در ماده 144 ق.م.م که مربوط به مهریه و جهیزیه می باشد صریحا گفته شده است که جهیزیه منقول و مهریه اعم از منقول و غیرمنقول از مالیات معاف می باشد.

بدیهی است که مهریه و جهیزیه را بانوان دریافت می کنند.

در نتیجه اینطور میتوان برداشت کرد که روی صحبت این ماده بصورت کامل به بانوان می باشد نه آقایان.

پس پرداخت مهریه که وظیفه قانونی و شرعی مردان می باشد برای خانم معاف می باشد.

نکته مهم دیگری که به آن اشاره شده این است که مهریه و جهیزیه چه منقول و چه غیر منقول معاف از مالیات است.

مهریه غیر منقول مثل ملک.

اما به این نکته مهم توجه داشته باشید که زمانی شوهر قصد واگذاری ملک خود را بابت مهریه داشته باشد این ملک چون به صورت رایگان به خانم منتقل می گردد مشمول مالیات بر درآمد اتفاقی نمی باشد (بنا بر همین ماده 144 قانون مالیات های مستقیم)

 اما در فصل مالیات بر املاک گفته شده است که مالیات نقل و انتقال بر عهده انتقال دهنده می باشد نه انتقال گیرنده.

 در نتیجه چون در اینجا شوهر انتقال دهنده می باشد و معافیتی هم شامل حال او نمی شود.

 پس شوهر باید مالیات نقل و انتقال را بصورت کامل پرداخت کند.

ماده 144ق.م.م مالیات مهریه بصورت ملک
ماده 144ق.م.م مالیات مهریه بصورت ملک

در آخر:

در صورتی که پس از مطالعه این هنوز دچار سوال و ابهام در خصوص ماده 144 قانون مالیات مستقیم هستید تنها کافیست با همکاران ما در موسسه حسابداری رهنما تماس حاصل کرده و نسبت به دریافت خدمات مالیاتی اقدام نمایید

رضا تسلیمیمشاهده نوشته ها

Avatar for رضا تسلیمی

هنر نظم بخشیدن به ساختارهای نامتقارن در روزگار آشفته امروز، ارزشی است ماندگار

1 نظر دادن

  • ممنون از محتوای شما پست خوبی بود اگر بصورت سرقفلی باشه چی مالیات مهریه چطور محاسبه میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.