جلوگیری از مالیات تراکنش بانکی تنخواه داران

جلوگیری از مالیات تراکنش بانکی تنخواه داران


مالیات تراکنش بانکی تنخواه دار

در این مطلب قصد داریم در خصوص مالیات تراکنش بانکی تنخواه دار که یکی از ابهاماتی است که با توجه به سخت گیری های سازمان امور مالیاتی در این روزها مطرح می باشد صحبت کنیم که به چه شکل مورد توجه سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد و پرسش هایی از این قبیل.

 اما اگر بخواهیم یکی از رایج ترین این سوالات و مشکلات که این روزها بسیار شایع است را برای شما عنوان کنیم به مورد ذیل می رسیم.

 خیلی از شرکت ها جهت خریدهای خود پول را به حساب تنخواه داران واریز می کنند و سپس تنخواه جهت خرید شرکت خرج می کند.

در چنین شرایطی  با توجه به این مهم که حساب تنخواه دار از  گردش بالایی برخوردار است آیا از لحاظ مالیاتی زیر ذره بین سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد یا خیر؟

مالیات تراکنش بانکی تنخواه دار _ موسسه حسابداری رهنما
مالیات تراکنش بانکی تنخواه دار

چطور از مالیات تراکنش بانکی تنخواه دار جلوگیری کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید دو نکته را نظر گرفت که با رعایت این دو نکته احتمال حساس شدن اداره مالیات نسبت به حساب تنخواه دار بسیار کاهش می یابد و احتمال بروز چنین مشکلاتی را نزدیک به صفر می کند.

اول از همه سعی کنید در تمامی مواقع پرداخت ها بابت خرید و هزینه های معمولی و کوچک شرکت که تنخواه دار موظف به انجام آن است از حساب رسمی و بدست تنخواه دار انجام گردد.

بعنوان مثال شرکت یک حساب رسمی افتتاح نماید و درخواست کارت بانکی کند (در زمان کنونی بعضی از بانکها مثل بانک پاسارگاد و بانک سامان کارت بانکی به نام شرکت صادر می نماید که بسیار هم کاربردی است) و این کارت را به تنخواه دار بدهند تا تخواه دار برای هزینه ها از آن استفاده کند.

موردی دومی که باید به آن توجه داشته باشید این است که  اگر به هر دلیلی شرکت مجبور است پرداخت هزینه ها از حساب خود تنخواه دار انجام گردد و بعد به حساب تنخواه دار واریز کند در این مواقع حتما سعی کنید تا رسیدهای واریزی به حساب تنخواه دار در اسناد حسابداری ضمیمه گردد و حتما به نام خود تنخواه دار باشد.

به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که

اگر بنا به هر دلایلی سازمان امور مالیاتی به سبب تراکنش بالای حساب تنخواه دار برای او مالیات تعیین نماید و حساب او زیر ذره بین مالیات قرار بگیرد کارهای زیر انجام می شود:

مالیات تراکنش بانکی تنخواه دار
مالیات تراکنش بانکی تنخواه دار

1_ حتما شرکت یک نامه رسمی خطاب به سازمان امور مالیات و حوزه مالیاتی بنویسد با این مضمون که تنخواه دار تنها بابت انجام کارهای شرکت هزینه کرده است و این پولهایی که به حساب او واریز شده  است به هیچ عنوان جنبه درآمدی نداشته و تنها بابت هزینه های شرکت می باشد و حتما قید کنید که تنخواه دار هیچ دخل و تصرفی در آن ندارد.

2_ به یاد داشته باشید که حتما تمام اسناد و مدارک مرتبط با هزینه کرد توسط تنخواه دار ضمیمه  در مواقع لزوم به اداره مالیات ارائه شود.

این کار به این دلیل انجام می شود که ورود و خروج کلیه  تراکنش ها بابت هزینه ها توسط تنخواه دار مشخص باشد و به این وسیله از تنخواه دار رفع تعرض گردد.

امیدوارم که این مطلب هم مورد توجه مخاطبین وب سایت موسسه حسابداری رهنما قرار بگیرد.

در صورتی که هنوز ابهاماتی در ارتباط با این مطلب دارید می توانید از طرق تماس های تلفنی نسبت به دریافت مشاوره از کارشناسان موسسه حسابداری رهنما اقدام فرمایید.

رضا hplmمشاهده نوشته ها

Avatar for رضا hplm

هنر نظم بخشیدن به ساختارهای نامتقارن در روزگار آشفته امروز، ارزشی است ماندگار

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.